Twoje dane - twoja sprawa

Uczniowie Dwójki szukali odpowiedzi na pytanie „Jak chronić własne dane?”

Dnia 06 marca uczniowie z klas szóstych wzięli udział w grze miejskiej pt. „Poszukiwanie Pana GIODO" poświęconej ochronie danych osobowych. Pięcioosobowe zespoły dzieci według wyznaczonej wcześniej trasy odwiedzały punkty kontrolne usytuowane w Urzędzie Miejskim, Banku PKO, Powiatowej Komendzie Policji w Kartuzach oraz w szkole. Odwiedzały miejsca odpowiedzialne za gromadzenie i ochronę danych osobowych. Tam rozwiązywały przygotowane wcześniej zadania. Poprzez zabawę, urzędnicy i policjanci zwracali uczniom uwagę na to, jak ważne są nasze dane i w jaki sposób należy je chronić.
Organizatorem gry była Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach, a koordynatorem p. E. Derbich. Akcja jest częścią ogólnopolskiego programu „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli".
Organizatorzy gry miejskiej serdecznie dziękują pracownikom Urzędu Miejskiego, Banku PKO oraz Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach za pomoc w realizacji projektu edukacyjnego.

Przystąpiliśmy do programu "Twoje dane - twoja sprawa"

giodoW roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Twoje dane - Twoja sprawa", realizowanego przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, a skierowanego przede wszystkim do dzieci i młodzieży.

Celem programu jest kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw wśród uczniów, związanych z tematyką ochrony danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatności, które w wymiarze politycznym i społecznym staje się fundamentem wolnego społeczeństwa, stanowiące podstawową wartość. Każdy człowiek ma prawo do poznania swoich praw i korzystania z nich!
W ramach programu są przeprowadzane zajęcia na lekcjach (m.in. zajęciach komputerowych, zajęciach z wychowawcą) przez odpowiednio przygotowanych nauczycieli, na których dzieci mogą dowiedzieć się m.in. o prawach, jakie im przysługują, jak unikać zagrożeń związanych z udostępnianiem swoich danych w sieci Internet, czy też uwrażliwić się na poszanowanie praw innych osób.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.giodo.gov.pl/giododzieciom.