Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską

Lider projektu: Departament Edukacji i Sportu/Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Partnerzy: Fundacja Navigare Mateusza Kusznierewicza

Projekt „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską" realizowany będzie przez dwa lata szkolne 2012/2013 oraz 2013/2014.

Celem głównym projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów poprzez realizację programów rozwojowych ukierunkowanych na rozwój kompetencji kluczowych w obszarze edukacji morskiej. Działania systemowe realizowane w ramach projektu pozwolą wpłynąć zarówno na rozwój kompetencji kluczowych uczniów, budowanie poprzez edukację morską tożsamości regionalnej i makroregionalnej, jak i na zmniejszenie barier w rozwoju uczniów związanych z ich statusem i miejscem zamieszkania.

W ramach projektu zostanie opracowany pomorski program edukacji morskiej. Program ma zawierać spójną koncepcję pracy z dziećmi i młodzieżą, której celem powinno być rozbudzenie w młodzieży pasji do żeglarstwa, zainteresowania morzem a jednocześnie rozwój kompetencji kluczowych, zwłaszcza takich jak:

• matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo - techniczne,
  • społeczne i obywatelskie,
  • inicjatywność i przedsiębiorczość,
  • świadomość i ekspresja kulturalna.

Działania skierowane do uczniów szkół podstawowych:

• dodatkowe zajęcia pozalekcyjne prowadzone metodą projektu w obszarze edukacji morskiej,
  • dodatkowe zajęcia pedagogiczno - psychologiczne oraz doradztwa edukacyjno - zawodowego,
  • warsztaty edukacyjne,
  • praktyczne zajęcia żeglarskie,
  • obozy żeglarskie,
  • edukacyjno - żeglarskie pikniki naukowe.

Założeniem projektu jest powiązanie wiedzy zdobywanej w szkole, z umiejętnościami zdobywanymi w trakcie zajęć praktycznych na wodzie. Projekt dotyczy uczniów klas V. Uczniowie pracując w grupach, posługując się metodą projektową przez cały rok szkolny pod opieką nauczyciela zgłębiają wybrane zagadnienie dotyczące tematyki morskiej. Gromadzą i szeregują wiedzę na dany temat, aby na koniec przedstawić ją w wybranej przez siebie, atrakcyjnej formie.

Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałania 9.1.2: Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych) i środków budżetu państwa. Całkowita wartość projektu wyniesie 7,85 mln zł. Liderem Partnerstwa będzie Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Projekt będzie realizowany przez dwa lata szkolne 2012/2013 i 2013/2014. Projektem objętych zostanie co najmniej 10 tys. uczniów z minimum 200 szkół podstawowych z obszaru województwa pomorskiego.

Ewa Derbich