Owoce w szkole

owoce_w_szkole

Od roku szkolnego 2009/2010 Komisja Europejska uruchomiła program Wspólnej Polityki Rolnej „Owoce w szkole”. Jest on skierowany do uczniów klas I - III szkół podstawowych. Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE oraz środków pochodzących z budżetu krajowego. Nasza szkoła do programu zakwalifikowała się w II półroczu 2010 roku. Głównym celem programu jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych. W zależności od pory roku nasi uczniowie otrzymują na drugie śniadanie owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe:

• świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki),
• świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewki),
• soki owocowe, warzywne oraz owocowo – warzywne.

Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca. W roku szkolnym 2011/2012 za zgodą rodziców z programu ”Owoce w szkole” korzysta 179 uczniów klas I - III. Jesteśmy przekonani, że program przyczyni się do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych, przekona dzieci , że marchewka, papryka, truskawka, jabłko czy soczek owocowy są równie smaczne i słodkie jak niezdrowe batony, chipsy czy pepsi.

świeże