Świetliki

„Świetliki” to zespół teatralny działający przy szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach. Istnieje od 1999 roku. Opiekunem i autorką scenariuszy jest nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej p. Gabriela Jankowska. Nauczycielami wspomagającymi są p. Krystyna Gołąbek oraz p. Beata Żaczek.

Nadrzędnym celem pracy zespołu jest pielęgnowanie mowy kaszubskiej oraz zwyczajów i tradycji naszych przodków. Dzięki zabawie w teatr uczniowie poznają literaturę, historię, a także pieśni kaszubskie. „Świetliki” przygotowują inscenizacje przede wszystkim w języku kaszubskim, prezentowane podczas wielu uroczystości szkolnych, gminnych oraz na licznych konkursach. Często są to bajki, utwory humorystyczne, przepełnione żartem i dowcipem, ale bywają też pełne powagi, wprowadzające widzów w nastrój zadumy i refleksji. Scenariusze przedstawień opracowywane są na podstawie kaszubskich bajek, legend, utworów literackich, a przede wszystkim pomysłów i przemyśleń opiekunki zespołu.

Zespół wielokrotnie prezentował się w środowisku lokalnym. Aktywnie włącza się w życie szkoły, uświetniając różne uroczystości. Wystąpił podczas 80-tej rocznicy nadania praw miejskich Kartuzom, Jubileuszu 55-lecia szkoły, Majówki Kaszubskiej, szkolnych spotkań opłatkowych nauczycieli i pracowników administracji. Popisy aktorskie mogli też podziwiać dziennikarze z różnych krajów Europy, członkowie Towarzystwa Miłośników Kartuz, przedstawiciele władz Urzędu Gminy oraz Starostwa Powiatowego, mieszkańcy kartuz, uczniowie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, dzieci z kartuskiego Domu Dziecka, przedszkolaki z kartuskich przedszkoli, nauczyciele regionaliści powiatu kartuskiego oraz uczniowie szkoły i ich rodzice. Co roku w okresie bożonarodzeniowym zespół gościnnie występuje w Domu Opieki Społecznej w Kobysewie. Działalność grupy teatralnej odbija się szerokim echem w mediach i prasie lokalnej. Występ „Świetlików” zarejestrowała telewizja Gdańsk oraz lokalna telewizja „Teletronik”.

Bardzo dobra umiejętność posługiwania się przez dzieci językiem kaszubskim, a także umiejętności aktorskie pozwoliły zespołowi osiągnąć wiele znacznych sukcesów. Zespół wielokrotnie brał udział w konkursach i przeglądach teatralnych na szczeblu gminy, powiatu i województwa, zajmując wysokie lokaty. Czołowe miejsca zdobywał między innymi: w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Sierakowicach oraz Elblągu, Wojewódzkim Turnieju Teatralnym „Niebieskie Tarcze”, Powiatowym Przeglądzie Teatrów Szkolnych „Kaszëbskô Bina”, Powiatowym Konkursie Amatorskich Zespołów Teatralnych i Kabaretowych, Wojewódzkim Amatorskim Konkursie Teatralnym Szkół Podstawowych „Baśń bez granic”. „Świetliki” zostały też laureatem XXXIX Ogólnopolskiego Konkursu „Bliżej Teatru – Teatr 2006”. Zespół występował na deskach Teatru Miniatura w Gdańsku, Teatru Miejskiego w Gdyni oraz Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Ponadto dwukrotnie reprezentował województwo pomorskie na Sejmiku Zespołów Teatralnych w Pile. Otrzymał również nagrodę Prezydenta Gdańska oraz Dyrektora Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Kuratorium Oświaty. Członkowie zespołu wielokrotnie otrzymywali nagrody indywidualne za kunszt aktorski. Ponadto biorą udział i zajmują wysokie lokaty w Konkursie Recytatorskim Prozy i Poezji Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”.