Wydarzenia 2009/2010

„Dwójka” i strażacy zaprosili dzieci powodzian

Dyrektor SP nr 2 w Kartuzach Danuta Rek i komendant powiatowy PSP st. bryg. Edmund Kwidziński zaprosili do Kartuz grupę dzieci z terenów powodziowych oraz sfinansowali im pobyt. Przedsięwzięcie wspierał Urząd Gminy w Kartuzach.15 dzieci ze Świetlicy Profilaktycznej Towarzystwa Charytatywnego im. Ojca Pio z Czechowic Dziedzic, 15 dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku Rodzinie (też z tej miejscowości) oraz 10 dzieci skierowanych przez GOPS w Wilamowie, od 5 do 10 lipca mieszkało w schronisku młodzieżowym w „Dwójce”. Tam też zorganizowano im posiłki.Zarząd Powiatowy ZOSP RP z inicjatywy jego prezesa E. Kwidzińskiego, skierował apel do jednostek OSP w powiecie, aby zebrały w miarę możliwości po 300 zł każda, na koszty pobytu dzieci powodzian. Na apel odpowiedziało 48 jednostek i zebrała się pokaźna suma. Dołożyli się też pracownicy PSP. Jak się dowiedzieliśmy będąc u dzieciaków, niczego im nie brakowało. Jedzenie smaczne, program bogaty.Dzieci zwiedziły strażnicę PSP, gdzie mogły wszystkiego dotknąć. Strażacy przewieźli je łodzią pontonową po jeziorze.Grupa zwiedzała też Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Dzieci pojechały na wycieczki do Gdańska i Sopotu. Statkiem „Czarna Perła” odbyły rejs na Westerplatte. Były też w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Trudno było wracać do zrujnowanych domostw.

Wakacje!

wakacjeKolejny rok szkolny dobiegł końca! Stoimy na progu wakacyjnych przygód i radości. Kto wie, co nas czeka w ciągu tych wakacyjnych miesięcy? Może wybierzemy się w "podróże życia", może znajdziemy czas na spotkania, na które nie było okazji w czasie roku szkolnego, może, w końcu, odpoczniemy od codziennego zgiełku i zabiegania?

W imieniu nauczycieli i pracowników szkoły życzymy Wam tego wszystkiego po troszę, niech te wakacje będą dla Was czasem wypoczynku i powrotów w ukochane miejsca.

Do zobaczenia we wrześniu!

„Czytać każdy może…”

Z takim hasłem uczestniczki koła teatralnego „Teatromani” ruszyły 7.12.2009r. uzbrojone w egzemplarze różnych baśni i przebrane za baśniowe postacie do kl. 0 – IV, aby swoim młodszym koleżankom i kolegom przeczytać wybrane fragmenty z najpiękniejszych baśni Andersena i braci Grimm. Parafrazujące słowa piosenki, którą śpiewał J. Stuhr, można powiedzieć, że czytać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Czytający chcieli zachęcić w ten sposób do czytania baśni, zamiast przesiadywać godzinami przed komputerem czy telewizorem. Nie zabrakło: Czerwonych kapturków, dziewczynek z zapałkami, śpiącej królewny, Kopciuszków, cesarza, złotej rybki, księżniczek, którzy pytali o tytuł baśni, bohaterów i kto daną baśń napisał. Nagrodą były słodycze.

Teatralny Dzień Kobiet

Dziewczęta z zespołu „Teatromani” przygotowały dla kl. IV – VI, z okazji dnia kobiet, montaż słowno – muzyczny pt. ”W okowach miłości”. Recytowały wiersze znanych polskich poetów, min.: Asnyka, Mickiewicza, Szymborskiej, M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Gałczyńskiego oraz fragmenty z utworów: „Romeo i Julia” Szekspira, „Śluby panieńskie” Fredro. Było kwieciście i kolorowo.

Z bezpieczeństwem na Ty!

Na przełomie stycznia i lutego nauczyciele klas I – III uczestniczyli w kursie opracowanym na podstawie materiałów  Szwedzkiej Ligii Obrony Cywilnej  i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, który odbywał się w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej w Kartuzach. Miał on na celu wyposażenie dzieci w umiejętność przetrwania oraz radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia.

5 marca 2010 r. odbyła się uroczysta inauguracja nowego programu uczącego zachowań w sytuacjach niebezpiecznych pt. „Odnaleźć Zgubka” i „Bezpieczny dom”. Sześcioro nauczycieli z naszej szkoły otrzymało certyfikaty pozwalające na prowadzenie zajęć z zakresu materiału poznanego na kursie. W spotkaniu uczestniczyli też uczniowie różnych szkół. Nauczyciele klas III naszej szkoły Anna Bladowska, Joanna Jereczek, Joanna Bemowska byli odpowiedzialni za oprawę artystyczna spotkania. Uczniowie w sposób niezwykle sugestywny i obrazowy przedstawili inscenizację pt. „Odnaleźć Zgubka” Dyrektorzy szkół otrzymali od organizatorów upominki w postaci czujek dymu oraz zegarów do klas do zamontowania w swoich placówkach.

Atmosferę spotkania urozmaiciły upominki, słodycze i lody dla najmłodszych.