Wydarzenia 2010/2011

Wakacyjna wymiana uczniów z gimnazjum na Litwie

Niezwykle atrakcyjne wakacje spędziły dzieci Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Słunôszka” SP2 w Kartuzach na Litwie oraz Zespołu Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna w Polsce. Było to możliwe dzięki nawiązaniu już w lutym tego roku współpracy dyrekcji obu szkół oraz intensywnej pracy instruktorów poszczególnych zespołów w organizowaniu pobytu na terenie Polski i Litwy.

Uczestnictwo dzieci w wyjeździe zagranicznym było nagrodą za systematyczne uczęszczanie na zajęcia taneczne przez cały rok. Już w czerwcu przyjęliśmy członków zespołu „Perła” wraz z instruktorami na terenie szkoły

zapewniając im zakwaterowanie, wyżywienie, atrakcyjny program pobytu oraz zwiedzania Trójmiasta i okolic Kaszub. Zespół „Słunôszka” oraz „Perła” wystąpiły w czerwcu podczas plenerowej imprezy „Truskawkobranie” na Złotej Górze. W czasie plenerowego spotkania integracyjnego na terenie szkolnym uczestnicy zespołów w obecności gości i rodziców zaprezentowali swój repertuar a także wspólnie biesiadowali przy ognisku, kiełbasce i kaszubskim cieście.

W okresie 18-24 sierpnia dzieci zespołu „Słunôszka” przebywały w Niemenczynie. Przyjaciele z Litwy - instruktorzy, a także dyrektor szkoły Tadeusz Grygorowicz przyjęli nas bardzo serdecznie.

Podczas pobytu mali artyści poznali ślady oraz fakty z życia wybitnych Polaków m.in. Józefa Piłsudskiego, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, wielu pochowanych na cmentarzu polskim na Rossie oraz Polaków zamordowanych w Glinciszkach. Zamek na wyspie w Trokach okazał się niebywałą atrakcją, gdyż na zamkowym dziedzińcu odbywały się pokazy walk rycerskich, rzemiosła i sztuki ludowej. Ciekawostką dla wszystkich okazał się geograficzny środek Europy, znajdujący się we wsi Purnuszki na Litwie.

Niezwykłym przeżyciem okazał się koncert po polskiej niedzielnej mszy św. W kościele w Niemenczynie. Polskie i kaszubskie pieśni zaprezentowane przez zespół „Słunôszka” pozwoliły obecnym powrócić wspomnieniami do ukochanej Polski. Atrakcyjne wyjazdy, zwiedzanie Wilna i okolic pozwoliły członkom zespołu „Słunôszka” poznać wiele ciekawych miejsc, a także zaprzyjaźnić się z Polakami na Litwie, gdzie patriotyzm nabiera szczególnego znaczenia. Była to prawdziwa lekcja historii.

Tak atrakcyjne zorganizowanie wymiany międzynarodowej było możliwe dzięki zabiegom dyrekcji szkoły, ofiarnej, bezinteresownej pracy instruktorów zespołu, dofinansowaniu żywienia dzieci z Litwy przez Urząd Miejski w Kartuzach oraz znaczącego dofinansowania wyjazdu naszych dzieci na Litwę przez Pomorski Urząd Marszałkowski. Za wsparcie cennej inicjatywy współpracy zagranicznej dyrekcja, nauczyciele, członkowie zespołu i rodzice składają serdecznie podziękowanie.

Zakończenie roku szkolnego 2010/2011

22 czerwca w szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011, a także pożegnanie uczniów klas VI, którzy od nowego roku szkolnego rozpoczną naukę w gimnazjum. Wszyscy uczniowie z dzisiejszym dniem rozpoczynają zasłużony wypoczynek, by we wrześniu pełni sił wrócić do szkoły.

Życzymy wszystkim udanych i pogodnych wakacji pełnych wrażeń!

XII Otwarty Integracyjny Szachowy Turniej o "Puchar Stolema"

Już po raz kolejny spotkali się zawodnicy i zawodniczki na XII Otwartym Integracyjnym Turnieju Szachowym o „Puchar Stolema” zorganizowanym przez UKS MAT przy współudziale Szkoły Podstawowej Nr 2. Setka pasjonatów królewskiej gry walczyła w czterech grupach turniejowych:

OPEN A- zawodnicy o rankingu 1800 i więcej

OPEN B- zawodnicy o rankingu od 1100 do 1800

OPEN C- zawodnicy o rankingu 1000

OPEN D- zawodnicy urodzeni w 2003 r. i młodsi

Tempo gry ustalone w zależności od kategorii. We wszystkich turniejach uczestniczyli zawodnicy Kartuz, powiatu kartuskiego, trójmiasta, Słupska, całego województwa pomorskiego. Turniej był bardzo silnie obsadzony, grali tam zawodnicy z bardzo wysokimi rankingami. Wysoki poziom gry pozwolił w turnieju B dwóm zawodnikom uzyskać normę na wyższą kategorię, a turnieju C aż 13 zawodnikom.

Turniej A

I miejsce Ulatowski Michał

II miejsce Mazur Krzysztof

III miejsce Hinca Dawid

Turniej zakończono wręczeniem pucharów, dyplomów, nagród rzeczowych i finansowych. Organizator dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym prze realizacji tego zadania.

Panu Marszałkowi za patronat oraz nagrody rzeczowe, Urzędowi Gminy, Powiatowi Kartuskiemu za udzielenie wsparcia finansowego. Do zobaczenie na kolejnym cyklicznym turnieju „Siedmiu Gwiazd” w listopadzie.

Już po raz kolejny spotkali się zawodnicy i zawodniczki na XII Otwartym Integracyjnym Turnieju Szachowym o „Puchar Stolema” zorganizowanym przez UKS MAT przy współudziale Szkoły Podstawowej Nr 2 w salach szkoły.

Setka pasjonatów królewskiej gry walczyła w czterech grupach turniejowych:

OPEN A- zawodnicy o rankingu 1800 i więcej

OPEN B- zawodnicy o rankingu od 1100 do 1800

OPEN C- zawodnicy o rankingu 1000

OPEN D- zawodnicy urodzeni w 2003 r. i młodsi

Tempo gry ustalone w zależności od Kategorii Openu.

I miejsce zajął Bugalski Michał

II miejsce zajął Dobrowolski Henryk

III miejsce zajął Tyda Krzysztof

Kaszubska Majówka w naszej szkole

27 maja w szkole odbyła się Majówka. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju BRD

Dnia 28 kwietnia w naszej szkole odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju BRD.